2000’ler itibari ile bilgisayarlar hayatımıza girdi ve neredeyse bütün gün oturuyoruz. Evde, arabada, ofiste yani uyumadan önceki neredeyse bütün zamanımızı oturarak geçiyoruz.     Bu hareketsizlik aslında hep belimize biniyor ve ilerleyen yaşlarda ciddi hastalıklara sebebiyet verebiliyor. Yıllardır ofisimizde ayakta çalışma masaları mevcut. Hatta arkadaşlarımız arasında evinde kullananlar bile var. Bütün gün ayakta durmasak bile büyük bir bölümünü ayakta geçirmeliyiz. Sağlığımızı önemsiyorsak, çok ayakta kalmanın önemli riskleri olsa da, yapacağınız sağlıklı şeylerden birisidir bu.

Ayakta çalışmanın, oturarak çalışmaya göre 4 avantajı

  • Daima kendinizi daha mutlu ve daha enerjik hissetmenizi sağlarsınız. Oturmak o kadar düşük bir eylemdir ki sakız çiğnemek bile daha fazla kalori yakmanızı sağlar. Bununla beraber ayakta durmak oturmaya göre bir dakikada 10 kez daha fazla kalbin kan pompalamasını sağlar.

Ağırlığa bağlı olarak da her saatte 50 kalori yakmayı sağlar

  • Yani sabah ofise geldikten öyle saatine kadar ayakta zaman geçirsek, 150 kalori yakmış oluruz bile! Bunu bir yıl boyunca yaptığınızı düşünecek olursanız, araştırmacılar 10 maraton koşmaya eş değer olduğunu söylüyorlar.
  • Metabolizmanızı hızlandırır. Vücudumuz kontrollüdür, oturduğumuz zaman bünyemizi kapatmış oluruz. Buda Kaslarımız hareketsiz kaldığından, vücudumuzun yağları ve şekeri işleyemeyeceğini gösterir.
Sonuç olarak, oturmak ve ayakta durmak kıyaslandığında daha fazla yağlar, kandaki şeker miktarı ve insülin, kolestrol gibi etkenlerin artışını görürüz. Bir diğer değişle obezite, diyabet, ve kalp sıkışmasını sebep olur…
  • Ayakta durmak ölüm riskini de azaltır. Bütün bu saydıklarımız sadece bir şeyin değişimiyle oluşuyor. Amerikan kanser kurulu 93-2006 yılları arasında yaptığı araştırmada günde 6 saat veya daha fazla oturmanın , 3 veya daha az saat oturmaya göre, kalp krizinden dolayı ölümlerde ciddi oranda farklılıklar olduğunu gözlemlemişlerdir.
Eğer hostes, stand/karşılama hostesi, satış danışmanı ve kuaför gibi meslek gruplarında çalışan bir kişiyseniz uzun süre ayakta kalma sonucu ayak sağlıklarında rahatsızlıklar oluşabilir. Ama ofis ortamında oturarak çalışan bir kişiyseniz yukarıdaki bahsettiğimiz riskleri göz önüne alarak ayakta çalışmaya başlayabilirsiniz.